29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

1914’de başlayan ve 4 yıl süren 1. Dünya savaşı sonunda taraf olduğumuz devletler yenilgiye uğrayınca  Osmanlı İmparatorluğu’ da savaşı kaybetti. Sevr antlaşmasıyla, ülkemiz İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar ve İtalyanlar tarafından paylaşıldı. Ülkemizin işgal edilmesi üzerine harekete geçen Mustafa Kemal Paşa            19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelerek İstiklal mücadelesini başlattı. 
          Erzurum ve Sivas’ta düzenlenen kongrelerde “Tek bir egemenlik var. Oda Milli egemenliktir.” diye mücadeleyi başlatıp 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adaletine en uygun idare Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimizin 97. Yılını milletçe kutlamanın haklı gururu ve coşkusu içindeyiz.
           Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkmak hem tarihimize hem geleceğimizi var edecek yeni nesillere karşı en önemli sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluğu yerine getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Temelinde aklın ve bilimin yer aldığı, vizyonu çağdaş, laik, demokratik ve sosyal devlet anlayışının belirlediği Cumhuriyetimiz ulusumuzun en büyük kazancıdır. Bizlere eşitlik ve özgürlüğe dayalı bir geleceği armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere bu vatanı bizlere miras bırakan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Ulusumuzun Cumhuriyet Bayramını Kutluyoruz.
Sevgiyle ve sağlıkla kalın..

Bu sayfa 10/29/2020 12:54:39 PM Tarihinden beri,  333 defa görüntülenmiştir.